Kıbrıs Developments
Kuzey Kıbrıs'ta Gayrimenkul Satın Alma ve Mülkiyet Maliyeti

Kuzey Kıbrıs'ta Gayrimenkul Satın Alma ve Mülkiyet Maliyeti

Özlem Beyoğlu
BLOG
6 May, 2020 - 10:44 pm
Bir mülk satın almak her zaman önemli bir karar! Tercihiniz ister satın aldığınız mülkü yatırım amaçlı kullanmak, isterseniz yeni yuvanız kılmak olsun; kim senede 300’den fazla güneşli güne sahip bir yere hayır diyebilir ki?

Uygun coğrafi konumu, verimli iklimi ve zengin tarihiyle Kuzey Kıbrıs, ev yatırımı için en cazip noktalardan. İşte tam da bu yüzden, dünyanın dört bir yanından alıcılar, hem yatırım stratejileri doğrultusunda iyi bir kazanç elde etmek ve hem de gelecekte kendileri için de değerlendirebilecekleri bir mülk edinmek için Kuzey Kıbrıs'ı tercih ediyor. Üstelik, Kuzey Kıbrıs'ta mülk satın almanın kolaylığından da faydalanabiliyor; zira Kuzey Kıbrıs’ta mülk satışı “İngiliz modeline” dayanıyor.

Gelin, “İngiliz modeli”nin ne olduğuna ve mülk satın alma sürecine dair pratik bilgilere birlikte göz atalım ve Kıbrıs’ta ev satın almanın maliyeti ve detaylarına odaklanalım. Potansiyel alıcıların ilk dikkat etmesi gereken şey, KDV ve pul bedelleri.

Kuzey Kıbrıs'ta Gayrimenkullere Uygulanan KDV ve Pul Bedelleri

*Tüm alıcılar, mülklerini bir şirketten satın aldıklarında, satın alma fiyatının üzerinden %5 KDV ödemelidir. Ancak, mülkün yeniden satışı söz konusu olduğu durumlarda KDV tekrardan uygulanmamaktadır.

Pul bedeli, satın alma bedelinin % 0,5'idir ve Vergi Dairesine ödenir.

Tapu devir ücreti (Tapu devir alma bedeli) ise tüm bedelin % 6'sıdır, ve bu bedel ancak tek seferlik mal alımında muafiyet hakkı kullanıldığı takdirde % 3'e düşürülebilir. Bu ödeme tapu devir sırasında yapılmaktadır. *Tapu harçlarında indirim uygulaması yapılmıştır. Yazının sonunda daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Konut Belediye Emlak Vergisi her yıl Mart-Nisan aylarında ödenir ve metrekare başına yaklaşık 1.5 TL’dir. Hazır konutlarda devirden önceki emlak vergisi Satıcıya ait olur ve tapu devir işlemleri sırasında ilgili belediyeye satıcı tarafından ödenir. Tapu devrinden sonra alıcı, konutun kayıtlı olduğu belediyede isim değişikliği yaparak, bir sonraki emlak vergisini kendisi ödemeye devam eder. 

about-us banner

Yasal Ücretler / Harçlar

Yasal ücretler ve harçlar, mülk alımlarındaki en temel masraflardan. Satış sözleşmelerinin hazırlanmasında avukatlık ücretleri çoğunlukla 500-1.500 İngiliz Sterlini aralığında yer alır, ancak Kıbrıs Developments olarak biz, müşterilerimizin satın alma süreçlerinde hazırlanacak sözleşmenin avukat ve noter hizmet bedellerini kendimiz karşılamaktayız. Şirketimizin seçilen bazı projeleri için ise protokol yaptığımız bazı bankalar, KKTC ve TC müşterileri için toplam konut bedelinin %80'ine kadar, Avrupa vatandaşları için %65'ine kadar ve diğer ülke vatandaşları için ise %50'ye kadar kredi sunmaktadır. Ayrıca, banka kredisi kullanıldığı takdirde, kredinin kullanıldığı bankaya göre değişecek %1’lik bir banka masrafı, %0,5’lik damga pulu ve kredi kullanıcısının vade, yaş, kredi miktarına göre belirlenen hayat sigortası ücretleri bulunmaktadır. Piyasadaki uzman ücretleri farklılık gösterebilir fakat noter tasdik ücretleri onaylanacak evrak başına yaklaşık 100 TL’dir.

Gayrimenkul Alımında Ödeme Aşaması

Ödeme zamanı geldiğinde işlemlerin pürüzsüzce ilerlemesini isteriz. Dolayısıyla sizin de talebinizle, dilerseniz Kıbrıs’ta banka hesabı açabilirsiniz. Bilindiği gibi para transferlerinin tamamında belirli işlem ücretleri vardır ve bu ücretler bankalara göre değişiklik gösterir. Kredi kartıyla yapılan ödemelerde ise bankalar müşterilerine komisyon ücreti uygular ve bu oran banka tarafından belirlenir.

about-us banner

Resmi Satın Alma İzni

Eğer Kıbrıs’ta ikamet etmiyorsanız, öncelikle hükümetten mülk satın alma izninizin olması gerektiğini not edelim. Bu işlem TC vatandaşları için yaklaşık 2 ay, diğer ülke vatandaşları için ise yaklaşık 6 ila 8 ay arası sürer ve bu hizmet için avukatlık ücretleri genellikle 500 ile 1.000 İngiliz Sterlini arasındadır.

Hizmet Bağlatma Ücretleri

Su ve elektrik olmazsa olmaz ihtiyaçlardan. Su sayacı maliyeti belediyelere göre değişirken, projelerimizin yer aldığı Alsancak Belediyesi su sayacı için 1.680 TL talep etmektedir. Elektrik sayaçları için ise, yerleşik olmayan herkes 1.470 TL depozito ödemekle yükümlüdür. Eğer Kıbrıs’a yerleşmeyi tercih etmiyorsanız, Kıbrıslı bir garantör bulduğunuz takdirde, bu depozito ücreti 470 TL'ye düşer. Elektrik sayaçları için bu değer, ana elektrik üretim ve dağıtım kurumu olan KIB-TEK (Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu) tarafından belirlenir ve bizim projelerimizde bu bedel yaklaşık 180 İngiliz Sterlini’dir. Elektrik sayacı borçsuz teslim edildiği takdirde bu depozito ücreti, yazılı bir talep ile geri alınabilir. Genel olarak 4 kişilik bir ailenin, ayda ortalama 20 ton su tükettiğini varsaydığımızda su için ortalama ton başına 5,50 TL’lik; ısıtma ve soğutma için kullanılan aylık elektrik enerjisi için ise yaklaşık 400 TL’lik bir masraf öngörülmektedir.

about-us banner

Diğer Maliyetler

• Mülkün kiralanması durumunda stopaj vergisi için genel sözleşmenin % 10'u ödenmelidir


• Orta segment mobilya ve beyaz eşya paketinin ücreti yaklaşık olarak toplamda 50.000TL’dir.

• Belediye Vergisi aylık 19,75 TL 'dir..

• Kıbrıs Developments site içindeki projelerde aylık aidat / bakım ücretleri 80 - 85 İngiliz Sterlini arasındadır.

Elbette ki tüm bu mali değerler, satın alınan mülke, anlaşma kriterlerine, yasal düzenlemelerdeki değişime ve kura göre zamanla değişebilir. Gördüğünüz gibi, bir kez karar verildikten sonra yatırım veya oturma odaklı mülk satın almanın matematiği ve izlenen prosedürler oldukça nettir. Kuzey Kıbrıs, dünyanın en güzel köşelerinden biri olduğu kadar, yatırım için en elverişli noktalardan da. Siz de köklerimizin uzandığı Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmak veya ileride sakinlerinin arasına katılmak isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

*Tapu harçlarında indirim

Ekonomiyi canlandırmak amacıyla KKTC Hükümetinin aldığı kararlar çerçevesinde hem KKTC, hem de TC ve diğer ülke vatandaşları için tapu harçlarında indirime gidildi.

Yürürlüğe giren tüzüğe göre Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşları ilk defa 140 metre kareye kadar daire veya konut aldığında %1, sonraki alımlarda 300 metre kareyi geçmemesi halinde %3, 300 metre kareyi geçmesi halinde %4, diğer taşınmaz mal satış ve bağış işlemlerinde ise %4 oranında tapu harcı ödeyecek. Söz konusu tüzük kapsamındaki taşınmaz mallarla ilgili yabancılar tarafından ödenecek olan tüm harçlar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşlarının ödediği yüzdelik oranına indirildi.

Tapu ve Kadastro Dairesi (Harçlar ve Ücretler) Tüzüğü’nde yapılan indirim 31 Aralık 2020 tarihine kadar (bu tarihte dahil) yürürlükte kalacaktır.

Bu fırsattan yararlanmak isteyen müşterilerimize yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Özlem Beyoğlu, Kıbrıs Developments

SHARE POST

Similar Posts

Der Mythos von Aphrodite und Adonis

Der Mythos von Aphrodite und Adonis

Relocation to North Cyprus: It’s an exciting time!

Relocation to North Cyprus: It’s an exciting time!

Author :Kıbrıs Developments